| Management number | 209100979 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $40.00 | Model Number | 209100979 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 786513661302 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Ash Gray |
| Voltage | 3.7 Volts |
| RAM Type | DDR DRAM |
| Model Name | HP Chromebook |
| Model Year | 2016 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Form Factor | Chromebook |
| Item Weight | 2.98 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Chipset Type | Intel (likely designed for Celeron processors) |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | 11A-NB0013DX |
| Power Device | Battery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Standard HD Audio |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 802.11ac |
| CPU Model Number | Intel HD Graphics 500 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | internal |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR4 |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | [POSSIBLE] Front |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Cellular Technology | 4G |
| Hard Disk Interface | Ethernet 10/100/1000 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 500 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Built-In |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 6 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12"L x 8.2"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Chrome OS |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form