| Management number | 209125877 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $258.80 | Model Number | 209125877 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Get real power with the HP 14 inch Laptop PC. Take on your day and go beyond just raw processor speed with the reliable processing power of an Intel Core processor. Long-lasting battery life & HP Fast Charge help you stay in the zone longer. With ample storage space and speedy connections, this laptop has everything you need to be unstoppable all day, every day. Get lost in a remarkable entertainment experience as the display delivers boosted definition and crisp quality. With an 84% screen-to-body ratio, you'll always have a great view of your favorite content. Stay in your flow with plenty of ports to connect your devices. Chat with ease knowing you have Full HD resolution with a camera shutter you can close when not in use, keeping you safe online. Get every point across with dual array digital microphones and advanced noise reduction software. HP is on a mission to drive progress toward a more sustainable future. This reliable PC is thoughtfully designed; EPEAT Gold Registered and ENERGY STAR Certified. Containing ocean-bound and post-consumer recycled plastics there is no need to compromise your productivity, your wallet, or caring attitude. The HP 14 inch Laptop comes with a 45 W Smart AC power adapter and goes from 0 to 50% charge in 45 minutes.HP is here to help. This HP computer comes with 1-year limited hardware warranty and 90-days limited technical support for software and initial setup with 24-hour, 7 days a week web support when shipped from and sold by Amazon.com.
| UPC | 198122495788 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 14 inch Laptop PC 14-ep0199nr |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 2.04 Kilograms |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 9Z0K9UA#ABA |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP 14 inch Laptop PC 14-ep0199nr, charger, warranty |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 13th Generation Intel® Core™ i7-1355U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Wi-Fi, or Bluetooth connections. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Solid State Drive |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | no optical storage device |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 pixels |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.74"L x 0.7"W x 8.46"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form