| Management number | 209072718 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $215.20 | Model Number | 209072718 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
With a long battery life and fast-charge technology, this HP 15 Laptop lets you work, watch, and stay connected all day. Integrated precision touchpad with multi-touch support speeds up both navigation and productivity. Enjoy comfortable computing with a glare-free screen and experience reliable performance thanks to the 11th Generation Intel Core i7-1165G7 Processor. Save more of what you love with abundant storage for all your photos, videos and documents. The HP 15 inch Laptop comes with a 45 W Smart AC power adapter and goes from 0 to 50% charge in 45 minutes. Plus, made with the planet in mind, this HP notebook is EPEAT Silver registered and ENERGY STAR certified. HP is here to help. This HP computer comes with 1-year limited hardware warranty and 90-days limited technical support for software and initial setup with 24-hour, 7 days a week web support when shipped from and sold by Amazon.com. ENERGY STAR and the ENERGY STAR mark are registered trademarks owned by the U.S. Environmental Protection Agency. Based on U.S. EPEAT® registration according to IEEE 1680.1-2018 EPEAT®. EPEAT® status varies by country. Visit www.epeat.net for more information.
| UPC | 197961194654 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | i7 11th gen |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 4.9 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | Intel Iris Xe |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 15-dy2718nr |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Laptop 15-dy2718nr, charger, warranty |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 |
| Audio Recording | Yes |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 11th Generation Intel® Core™ i7-1165G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Wi-Fi, or Bluetooth connectivity. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | USB |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | no optical storage |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form