| Management number | 209077294 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $319.60 | Model Number | 209077294 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 194850747588 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Notebook |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.7 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | Notebook |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Documentation |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1165G7 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB/HDMI/Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 2.8 GHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Work, School, Office |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form