| Management number | 209094706 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $276.00 | Model Number | 209094706 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel 4-Cores N200 CPU Graphics : Intel UHD Graphics Operating system: Windows 11 Memory: 32 GB DDR4 Hard Drive: 640GB Storage (512GB External + 128GB Onboard) Optical Drive: None Connectivity: Wi-Fi and Bluetooth Display: 15.6 inch Display Audio: HD Audio with stereo speakers Keyboard: US English, Full Size Keyboard Built-in HD Webcam: HP True Vision HD camera Ports: 2 x USB 3.1 Type-A (5Gbps signalling rate) 1 x USB 3.1 Type-C (5Gbps signalling rate) 1 x HDMI 1 x Headphone / microphone combo jack 1 x AC smart pin Battery: Up to 11 Hours Color: Blue Dimensions: 14.17 x 9.29x 0.73 inches Weight: 3.52 lbs
| UPC | 194850680908 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Essential |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | Essential |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger |
| HardDrive Size | 640 GB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | N200 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Pentium MMX |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories using USB, HDMI, Wi-Fi, or Bluetooth interfaces. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB-C, USB-A, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form