| Management number | 209080704 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $239.60 | Model Number | 209080704 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The HP 255 G10 laptop provides business-ready features in a thin and light design with a large screen-to-body ratio and essential productivity tools. Powered for productivity, the laptop offers a 15.6" diagonal display with 85% screen-to-body ratio, robust AMD Ryzen processor, fast memory, ample SSD storage, and a range of ports to connect your peripherals.The HP 255 Laptop keeps up with mobile workstyles with a thin and light design. The Full HD display features a narrow border design and big screen-to-body ratio, and it provides ample space for work or streaming content. Inside is a AMD Ryzen processor with up to 64GB of DDR4 memory and a upto 2TB SSD that work together to load applications in a flash. Powered by integrated Radeon Graphics, the 1920 x 1080 resolution, Full HD display provides rich visuals while the thin bezels maximize the viewable screen space. Offers 1 x USB Type-C (5Gbps signaling rate), 2 x USB Type-A (5Gbps signaling rate), 1 x AC power, 1 x HDMI, and 1 x stereo headphone/microphone combo jack.
| UPC | 194850653728 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 255 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | hp G10 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 7530U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Displays, Mice, Keyboards, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 7th Generation |
| Graphics Coprocessor | 1 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 20 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth 5, HDMI, USB, Wi-Fi 6 |
| Ram Memory Maximum Size | 20 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.26"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form