| Management number | 209118610 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $139.60 | Model Number | 209118610 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEWDetailed Configuration:Substantial high-bandwidth 8GB RAM to smoothly run your games and photo- and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs all at once. A flash-based 256GB SSD has no moving parts, resulting in faster start-up times and data access, no noise, and reduced heat production and power draw on the battery.Key Specifications:Screen Size (inches): 15.6Screen Resolution: 1366 x 768Touch Screen: NO2-in-1 Design: NOProcessor (CPU): Intel Core i3 1315USystem Memory (RAM): 8GB RAM Storage: 256GB SSD Graphics Type: IntegratedGraphics: Intel UHD GraphicsOperating System: Windows 11 HomePorts: 1 x HDMI 1.4,1 x USB-C 3.0, 2 x USB-A 3.0,1xHeadphone Jack,1xMicrophone InputBacklit Keyboard: NOFingerprint Reader: NOConectivity: Bluetooth, Wi-FiBattery: 3-cell Lithium-ionDimensions (inches): 14.17 x 9.29 x 0.73Weight (lbs): 3.52
| UPC | 199251361821 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Stylus Pen |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i3 1315U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, audio devices, and other accessories that use USB, HDMI, USB-C, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Intel UHD Graphics |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11ax, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form