| Management number | 209126935 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $68.00 | Model Number | 209126935 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 196786671593 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Gray |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Chromebook |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Chromebook |
| Item Weight | 3.35 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 4266 MHz |
| Model Number | HP Chromebook |
| Power Device | Internal Rechargeable Battery |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4120 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron N |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that support USB, HDMI, or Bluetooth connectivity. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB 3.0, USB 3.1 Type A |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Full-size, Backlit |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Laptop-integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 4 |
| LithiumBattery Energy Content | 35 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.85"L x 0.72"W x 8.94"Th |
| Other Special Features of the Product | Lightweight |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form