| Management number | 209118485 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209118485 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: AMD Ryzen 5 7530U Processor (6 Cores, 12 Threadss, 16 MB L3 Cache, Base Frequency at 2.0 GHz, Up to 4.5 GHz at Max Turbo Frequency)Memory: Up to 32GB DDR4-3200MHz RAMHard Drive: Up to 2TB PCIe M.2 Solid State DriveOperating System: Windows 11 ProDisplay: 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), Micro-edge, Anti-glare, 250 nits Brightness, 45% NTSC, 60HzGraphics: AMD Radeon GraphicsPorts:1x USB Type-C (5Gbps)2x USB Type-A(5Gbps)1 x Headphone/Microphone Combo Jack1x HDMIWireless Connectivity: Wi-Fi 6 + BluetoothWebcam: 720p HD camera with temporal noise reductionKeyboard: Full-size keyboard with Numeric KeypadOptical Drive: NoneDimensions: 14.17 x 9.29 x 0.73 inchesWeight: 3.30 lbsColor: Sliver
| UPC | 199251523656 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 255 G10 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.3 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 255 G10 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Essential 255 G10 Entry Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 7530U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Laptop, Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Device, Printer |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5000 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| Memory Slots Available | 3 |
| CPU Model Speed Maximum | 4500 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form