| Management number | 209116717 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209116717 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This Snow White HP Chromebook 11a Laptop is light and durable, so you can work or play on the go. It travels well and has a 15 hour and 45 minute battery life, letting you stay connected without having to search for an outlet. Switch between using this laptop for gaming, connecting with friends, and getting your schoolwork done with the powerful MediaTek mobile processor, full-size keyboard, and 11-inch display. Also, Google Chrome and Android apps are all seamlessly integrated on Google’s easy-to-use OS. And once you’ve gotten into your workflow, enjoy the anti-glare, 11-inch laptop screen with high-definition detail of 1 million pixels. This beautiful display is paired up with the MediaTek Integrated Graphics card, which has Octa-core CPU and GPU graphics processors and a multimedia engine, so you can watch movies, shows, or seminars without draining the battery. This portable, powerful HP Chromebook has all the efficiency and technology you need.
| UPC | 195122880767 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Snow white |
| Voltage | 24 Volts |
| RAM Type | SDRAM |
| Model Name | HP 11 Chromebook |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Chromebook |
| Item Weight | 2.4 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Battery Life | 15.45 Hours |
| Chipset Type | MediaTek MT8183 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Hewlett Packard Office |
| Model Number | 241T0UA#ABA |
| Power Device | Internal Rechargeable Battery |
| BuiltIn Media | HP Chromebook (241T0UA#ABA); 2-cell, 37 WH Li-ion polymer battery; 45 W USB Type-C power adapter; warranty |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | 1-year limited warranty |
| Audio features | Built-in speakers and headphone jack |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | MediaTek |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | MT8183 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | MediaTek MT8183 |
| Touchpad Feature | Standard touchpad features |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Devices supporting Chrome OS, Android apps, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, and USB (Type-A and Type-C) |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth 4.0, MicroSD, USB 2.0 Type A |
| Hard Disk Interface | USB |
| Speaker Description | Custom-tuned dual speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | MediaTek Integrated |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | One-year limited hardware warranty |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Embedded MultiMediaCard |
| RAM Memory Technology | 4 GB LPDDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | boundary |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
| Connectivity Technology | wired, wireless |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Personal, Multimedia, Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 2 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 15 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 37 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.22"L x 7.59"W x 0.66"Th |
| Automatic Backup Software Included | Google Play |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form