| Management number | 209118925 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209118925 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor 13th Gen Intel Core i5-13500, 14C (6P + 8E) / 20T, P-core 2.5 / 4.8GHz, E-core 1.8 / 3.5GHz, 24MBChipset Intel H670Operating System Windows 11 Home, EnglishVideo Card Intel UHD Graphics 770Memory 16GB DDR4 RAMStorage 512GB PCIe SSDOptical Drive NoKeyboard HP 125 Wired KeyboardMouse HP 125 Wired MouseConnectivity Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE (2×2) + Bluetooth 5.3Audio Realtek ALC3867 codec, universal audio jack with CTIA headset support, audio line-out rear ports (3.5 mm), multi-streaming capablePortsFront: 4 USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 headphone/microphone comboBack: 4 USB 2.0 Type-A 1 HDMI 1 RJ-45 1 VGA 1 power connector 1 line in 1 line outDimensions L x W x H (inches) 11.92 x 6.10 x 13.27Weight Start at 10.5 lbsSecurity management Padlock loop; Trusted Platform Module (TPM) 2.0; Integrated accessories cable lock; Slim cable lockSustainable impact specifications 15% post-consumer recycled plastic; 80 Plus Gold power supplies availablePower 180 W external power adapter, up to 90% efficiency, active PFC
| RAM | 16 GB DDR4 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Pro Tower |
| Processor | 2.5 GHz core_i5 |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Item Weight | 15 pounds |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | 290 G9 |
| Product Dimensions | 11.92 x 6.1 x 13.27 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Number of Processors | 14 |
| Item Dimensions LxWxH | 11.92 x 6.1 x 13.27 inches |
| Max Screen Resolution | 3840 Pixels |
| Number of USB 20 Ports | 4 |
| Number of USB 30 Ports | 4 |
| Hard Drive Rotational Speed | 7000.00 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form