| Management number | 209111833 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $143.60 | Model Number | 209111833 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 656942676850 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Elite 800G1 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | SFF |
| Screen Size | 22 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 20 x 16 x 14 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 4600 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Full-sized keyboard (likely with numeric keypad) |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1080p Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form