| Management number | 209071916 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209071916 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP Elite 800 G9 Mini Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12500T Hexa-core (6 Core) 2 GHz - 16 GB RAM DDR5 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Mini PC (Renewed)
| UPC | 657768989162 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Elite Mini 800 G9 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 5.8 Pounds |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Model Number | 68S66UT#ABA-cr |
| Speaker Type | external |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Elite Mini 800 G9 Desktop PC, Keyboard, Mouse, Power Adapter |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 20 x 10 x 6 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | No Plug |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-10700T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Information Not Available |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Security Slot |
| Specification Met | Energy Star |
| Compatible Devices | Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Projector, Smartphone, Speaker, Television |
| Hardware Interface | HDMI |
| Additional Features | Dust Filter, Security Slot, Tool-less Access |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Buttons, Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 18 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form