| Management number | 209070990 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $264.00 | Model Number | 209070990 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 728434040620 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Information Not Available |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Elite Mini 800 G9 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 3.1 Pounds |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP INC. - SB DESKTOPS |
| BuiltIn Media | Elite Mini 800 G9 Desktop PC, Keyboard, Mouse, Power Adapter |
| Item Dimensions | 6.9 x 7 x 1.3 inches |
| Power Plug Type | No Plug |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-13700T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Specification Met | Energy Star |
| Additional Features | Dust Filter, Security Slot, Tool-less Access |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Buttons, Keyboard, Mouse |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form