| Management number | 209113245 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $319.60 | Model Number | 209113245 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP EliteBook 640 G10 14" Notebook, Full HD, 1920 x 1080, Intel Core i5 13th Gen i5-1335U Deca-core (10 Core), 8 GB Total RAM, 256 GB SSD, Pike Silver Aluminum, Intel Chip, Windows 11 Pro, Intel Iris Xe Graphics, In-plane Switching (IPS) Technology, English Keyboard, Front Camera/Webcam, IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
| UPC | 197497593167 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Pike Silver Aluminum |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | EliteBook 640 G10 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 3.11 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Raptor Lake |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP INC. - SB NOTEBOOKS |
| Model Number | 862K8UT#ABA |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, EliteBook 640 14 inch G10 Notebook PC Wolf Pro Security Edition |
| Screen Finish | matte with anti-glare finish |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 or Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | i5-1335U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, or Bluetooth |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Iris Xe Graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | Information Not Available |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1.0 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Premium Computing |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.4"L x 12.7"W x 0.78"Th |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form