| Management number | 209110102 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $166.52 | Model Number | 209110102 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP EliteDesk 800G4 Tower Computer: Designed for High-Quality Multi-taskingPerfect Home or Office PC: Built for professional grade multitasking, high-speed web browsing, and multimedia applications like streaming, or even lightweight editing.Compatible with Todays Most Popular Productivity Tools!This professional grade multitasking computer is compatible with all of todays most popular productivity software, like Office 365, Adobe, Docs, Sheets, Intuit Quickbooks, Netsuite, Audacity, Basecamp, Zoom, Cisco, Teams, and much more!This Home / Office Computer Hardware Includes:CPU: Intel Hexa-Core i7-8700iGPU: Intel HD 630RAM: 16GB DDR4Primary Storage: 1TB Solid State Drive (SSD) Network: Standard RJ-45 LAN PortWireless: Wi-Fi 5G + BluetoothPeripherials: BUY and OWN WITH CONFIDENCE Renewed and modernized by the #1 Microsoft Authorized Refurbisher, this HP 800G4 Tower Computer is guaranteed to perform like-new and comes with a money-back guarantee!MICROSOFT AUTHORIZED REFURBISHED Your Tower comes with a digitally rendered Windows 11 Professional install for a secure and convenient setup process. Every computer from us is professionally renewed through a set of globally recognized and top-tier production processes, including a full-system test, a fresh install of Windows 11 Professional, and robust stress-testing.
| UPC | 698869984274 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 800G4 |
| Video Output | DisplayPort, VGA |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 13.3 x 3.9 x 12.1 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Keyboard Description | Standard, full-sized wired keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | usb_type_a, usb_type_c |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 pixels |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Total Expansion Slots Quantity | 4 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form