| Management number | 209072444 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $520.00 | Model Number | 209072444 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 657768549458 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP ENVY Desktop |
| Model Year | 2022 |
| Style Name | office |
| Item Weight | 29.9 Pounds |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse, desktop |
| Item Dimensions | 6.5 x 15.59 x 17.64 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i9 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i9 |
| Processor Socket | BGA 437 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Specification Met | Energy Star |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Nvidia Ge Force Rtx 3070 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 5.2 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form