| Management number | 209110129 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $479.60 | Model Number | 209110129 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: Intel Core i7-1355U Processor (10 Cores, 12 Threads, 12MB L3 Cache, Base at 1.2Hz, Up to 5.0 GHz Max Turbo Frequency)Memory: Up to 64GB DDR4 RAMHard Drive: Up to 4TB PCIe NVMe M.2 Solid State DriveOperating System: Windows 11 HomeGraphics: Intel UHD GraphicsDisplay: 27" diagonal, FHD (1920 x 1080), touch, IPS, three-sided micro-edge, anti-glare, 250 nitAdditioanl Portable SSD: Bundle with Adata SD620-512GB External SSDPorts:1x USB 3.2 Type-C2x USB 3.2 Type-A2x USB 2.0 Type-A1x RJ-451x HDMI1 x Headphone/Microphone Combo JackOptical Drive: NoneWireless Connectivity: Wi-Fi 6 & BluetoothKeyboard Mouse: Wired keyboard and mouse comboWebcam: YesDimensions: 24.11 x 17.36 x 7.33 inchesWeight: 26.18 lbsColor: Black
| UPC | 197498756240 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | TPC-Q070-27 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1920 x 1080, 3840 x 2160 |
| Item Weight | 26.18 Pounds |
| Screen Size | 27 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Model Number | TPC-Q070-27 |
| BuiltIn Media | HP Essential All-in-One Desktop |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 24.11 x 7.33 x 17.36 inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1355U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | HDMI, USB, USB 2.0 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form