| Management number | 209113866 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $174.78 | Model Number | 209113866 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| Brand | HP |
|---|---|
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Gaming 600 G6 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | G600-10500 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 10500 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5-10500 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | GeForce GTX 1050 Ti |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | RGB |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11n |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Global Trade Identification Number | 00810104865333 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form