| Management number | 209113402 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209113402 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sell computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects & blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection & testing.The product Bundled with RK Accessories:4-in-1 Date CableHard Drive:1TB SSDMemory:16GB DDR4 SDRAMDisplay:14-inch HD DisplayScreen Resolution:1366 x 768Processor:Intel Core i3-N305 Processor (8-Core, Up to 3.8 GHz, 6 MB Cache)Graphics:Intel UHD GraphicOperating system:Windows 11ProPorts:2 x Superspeed USB Type-A, 1 x Superspeed USB Type-C, 1 x HDMI, 1 x Headphone/Speaker/Line-Out JackWireless connectivity:Wi-Fi 6 and BluetoothWebcam:YesColor:BlueDimensions L x W x H (inches):12.7 x 8.46 x 0.7Weight:3.09 lbs
| UPC | 197497067286 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | N305 |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 14-ep0792wm |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 3.09 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Whiskey Lake |
| CPU L2 Cache | 128 KB |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Chipset Type | Intel SoC Elkhart Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 14-ep0792wm |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 4-in-1 Date Cable |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | HD audio support |
| HardDrive Size | 1000 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i3-N305 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, headphones |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Built-in speakers with HD audio support |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10 |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 or more |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 12"W x 7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form