| Management number | 209070733 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $125.60 | Model Number | 209070733 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
2024 Newest HP 15 Laptop is built with dependable technology, next-level power, and rock-solid performance that turns your to-do lists into to-done lists. Go from shopping to streaming to keeping up with friends all at the speed of fun. Created for wherever the day takes you and built with ocean-bound and post-consumer recycled plastics, it’s easy to show some love for the planet.Processor: Intel Processor N200 (Base frequency 1.80 GHz, Up to 3.70 GHz, 6 MB Intel Smart Cache, 4 Cores, 4 Threads)Graphics: Integrated Intel UHD GraphicsMemory: Upgraded to 8GB DDR4 RAMStorage: 384GB Storage (128GB Universal Flash Storage (UFS) + 256GB Storage Card)Display: 15.6 inch diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, anti-glare displayOperating System: Windows 11 Home in S ModePorts:1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Data transfer only)1x HDMI 1.4b1x Headphone/Microphone combo jack1x AC smart pinConnectivity: Wi-Fi 6, BT5.3Webcam: Built-in 720p webcam with privacy shutter, fixed focusBattery: Up to 11 hours (video playback)Weight: 3.52 lbColor: Scarlet RedDimensions (W x L x H): 14.17 x 9.29 x 0.73 inBundle: 1 Year Subscription to Microsoft 365Accessory: MarxsolCableAccessories (6-in-1 USB-C Docking Station Hub with USB 3.0, 4K-HDMI, USB-C Connection, SD/TF Card Reader + 256GB storage card and HDMI & USB Cable, Mouse Pad.)
| UPC | 194721625830 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Red |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 2024 Newest HP 15 Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| CPU Codename | Alder Lake-N |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 2024 Newest HP 15 Laptop |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1 Year Subscription to Microsoft 365, MarxsolCableAccessories (6-in-1 USB-C Docking Station Hub with USB 3.0, 4K-HDMI, USB-C Connection, SD/TF Card Reader, 256GB storage card, HDMI & USB Cable, Mouse Pad) |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Audio output for headphones |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 384 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Intel Processor N200 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Pentium Other |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Built-in 720p webcam with fixed focus and privacy shutter |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other USB or wireless accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, USB 3.0 Type A, USB 3.0 Type C |
| Hard Disk Interface | Unknown |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Keypad, Microphone |
| Keyboard Description | Full-sized keyboard with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | Hybrid |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 365 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Notebook Pointing Device Description | touchpad |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form