| Management number | 209120866 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $180.00 | Model Number | 209120866 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor Intel Core i3-N305 (up to 3.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)Graphics Intel UHD GraphicsChipset Intel Integrated SoCMemory 16GB DDR4 SDRAMStorage 256GB PCIe SSDoptical drive NoDisplay 15.6-inch diagonal, FHD (1920 x 1080), touch, IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 45% NTSCWebcam HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and lintegrated dual array digital microphonesAudio Dual speakersKeyboard Full-size, soft grey keyboard with numeric keypadExternal I/O Ports 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone comboWireless technology Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.4 wireless cardPower supply 45 W Smart AC power adapterDimensions (W X D X H) 14.17 in (W) x 9.29 in (D) x 0.73 in (H)Weight 3.52 lb
| UPC | 197497697506 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Moonlight Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Laptop |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 15 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3-N305 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | USB devices, HDMI displays, standard audio devices, Wi-Fi and Bluetooth compatible devices |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet, Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | USB-A, USB-C, 3.5mm Headphone/Microphone combo jack, HDMI, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form