| Management number | 209118204 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209118204 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor 12th Gen Intel Core i7-12700T, 12C (8P + 4E) / 20T, P-core 1.4 / 4.6GHz, E-core 1.0 / 3.4GHz, 25MBGraphics Intel UHD 770 GraphicsForm factor MiniMemory 64GB DDR4 RAMStorage 1TB SSD M.2 PCIe x4 NVMeOptical NoneFront Ports 1 headphone/microphone combo; 1 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate (charging); 1 SuperSpeed USB Type-C 20Gbps signaling rateRear Ports 1 power connector; 1 RJ-45; 1 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 SuperSpeed USB Type-C 20Gbps signaling rate; 2 DisplayPort 1.4; 1 HDMI 2.1Audio features Realtek ALC3867 codec, universal audio jack with CTIA headset support, audio line-out rear ports (3.5 mm), multi-streaming capablePointing device HP 125 Wired Mouse Keyboard HP 125 Wired KeyboardWireless technology Realtek RTL8821CE 802.11ac Wi-Fi and BluetoothPower supply 90 W external power adapter, up to 89% efficiency, active PFCDimensions (W x D x H) 17.7 x 17.5 x 3.4 cm / 6.97 x 6.89 x 1.34 inWeight 1.42 kg / 3.13 lb (Exact weight depends on configuration.) Operating system Windows 11 Professional
| UPC | 197497697636 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Pro Mini |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | 400 G9 |
| Video Output | DisplayPort 1.4, HDMI 2.1 |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Item Dimensions | 6.97 x 6.89 x 1.34 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| CPU Model Number | i7-12700T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Socket | DIP |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | Bluetooth, DisplayPort, USB, Ethernet, HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD 770 Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size, Wired, QWERTY |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi, DisplayPort, USB, Ethernet, HDMI |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 25 MB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form