| Management number | 209101500 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $111.60 | Model Number | 209101500 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
2024 HP 14" Laptop: Designed for the always connected life, the nimble HP Stream Laptop lets you easily shift from homework workhorse to streaming your favorite shows. Processor: Intel Celeron N4120 ProcessorGraphics: Intel UHD GraphicsOperating System: Windows 11 Home S Mode 64-bitMemory: Upgraded to 8GB DDR4 SDRAMHard Drive: 192GB Storage (64GB eMMC+128GB SD Card)Optical Drive: NoDisplay: 14.0-inch diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, BrightView, 220 nits, 45% NTSCTouchscreen: NoConnectivity: Realtek 802.11b/g/n/ac (2x2) and Bluetooth comboAudio: Dual SpeakersKeyboard: US English, Non-BacklitBuilt-in HD Webcam: HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphonesMedia Drive: Multi-format SD media card readerPorts: 1 SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate1 x AC smart pin1 x HDMI 1.4b1 x Headphone-out/microphone-in combo jack Battery Life:Up to 11.5 hours (video playback)3-cell, 41 Wh lithium-ion prismatic batteryColor: BlackDimensions L x W x H (inches): 12.76 x 8.86 x 0.71Weight: 3.24 lbsAccessory: Authorized HubxcelAccessories: 5-in-1 Value Bundle: Includ 128gb SD Card, Mouse Pad, HDMI Cable, USB Cable and Wireless Mouse
| UPC | 194441113549 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Newest HP 14 Inch Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Item Weight | 3.25 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| CPU Codename | Gemini Lake |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Intel Celeron N4120 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | Newest HP 14 Inch Laptop |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, battery, documentation, 128GB SD Card, mouse pad, HDMI cable, USB wireless |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | The laptop comes with dual speakers. |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 2 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 802.11ac |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4120 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Celeron N |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
| Compatible Devices | External displays, external storage devices (USB, micro SD), wireless mice, wireless keyboards (via Bluetooth), printers (via USB or WiFi), and other Bluetooth/WiFi enabled devices. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, USB 3.0 Type A, USB 3.0 Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Dual Speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Non-backlit US English keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11bgn, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | boundary |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 220 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 8.86"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home in S Mode, 1 Year Office 365 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | wireless mouse |
| Other Special Features of the Product | Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form