| Management number | 209118647 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $256.00 | Model Number | 209118647 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Game on your own terms with the HP Pavilion Gaming PC. Compact and space-saving, this gaming PC desktop can be seamlessly expanded, upgraded, and customized to match your unique style. Gaming and streaming hasn't felt this good as this HP desktop computer boasts the hyper-powerful 11th Gen Intel® Core™ i5-11400F desktop processor (1), paired with the advanced NVIDIA® GeForce® GTX 1650 graphics card. Plus, the graphics card comes equipped with 4 GB of GDDR5 dedicated memory (2). Get the bandwidth you crave with 8 GB of RAM, which not only streamlines your multitasking but is also easily expandable to 32 GB. Plus, with its 512 GB of PCIe® NVMe™ M.2 Solid State Drive storage, you’ll experience up to 10x faster performance than a traditional hard drive, perfect for enabling the newest games on your prebuilt PC tower (4) (5). Additional product features optimize an already impressive gaming PC. With a total of 9 USB ports (including 1 USB Type-C® port), this desktop lets you easily and quickly connect your devices, consoles, or external storage drives (6) (7). Confidently game or work with an HP computer desktop that’s equipped with the familiar Windows 11 OS (8), tested over 230 individual times (9), and backed by a 1-year limited hardware warranty. Not only is this PC durable, but also set for some improvements thanks to the guaranteed free upgrade to Windows 11 when available (10). The trust continues as your desktop stays effortlessly connected, even in multi-device households, with the powerful Wi-Fi 5 (1x1) and Bluetooth® 4.2 combo plus MU-MIMO support (11) (12). Unbox your PC gaming computer and start hooking up your favorite peripherals with the included wired mouse and keyboard combo, HDMI out port for external displays, and all the necessary ports for 5.1 surround sound. (1) Multi-core is designed to improve the performance of certain software products. Not all customers or software applications will necessarily benefit from the use of this technology. Performance and clock frequency will vary depending on application workload and your hardware and software configurations. Intel’s numbering, branding, and/or naming is not a measurement of higher performance. Intel, Pentium, Intel Core, Celeron, Intel logo, and the Intel Inside logo are trademarks of Intel Corporation in the U.S. and other countries. (2) ©2021 NVIDIA Corporation. NVIDIA, the NVIDIA logo, GeForce, and GeForce RTX have registered trademarks and/or trademarks of NVIDIA Corporation in the United States and other countries. All other trademarks and copyrights are the property of their respective owners. (3) Up to 512MB of main system memory may be allocated to support video graphics. (4) Actual formatted capacity is less. A portion of internal storage is reserved for preloaded content. (5) Based on HP internal testing using CrystalDiskMark benchmarking software. Performance is sequentially faster (read-only) compared to traditional 7,200 rpm HDD. (6) USB Type-C® and USB-C® are trademarks of USB Implementers Forum. (7) Actual throughput may vary. (8) Not all features are available in all editions or versions of Windows. Systems may require upgraded and/or separately purchased hardware, drivers, software, or BIOS update to take full advantage of Windows functionality. Windows 11 is automatically updated, which is always enabled. ISP fees may apply and additional requirements may apply over time for updates. See microsoft.com (9) HP Total Test Process testing is not a guarantee of future performance under these test conditions. Damage under the HP Total Test Process test conditions or any accidental damage requires an optional HP Accidental Damage Protection Care Pack. (10) Upgrade rollout plan is being finalized and is scheduled to begin late in 2021 and continue into 2022. Specific timing will vary by device. Certain features require specific hardware, see http://www.Microsoft.com/windows/windows-11-specifications (11) Wireless access point and internet service required and sold separately. The availability of public wireless access points is limited. Wi-Fi 5 (802.11ac) is backward compatible with prior Wi-Fi 5 specs. (12) Bluetooth® is a trademark owned by its proprietor and used by Hewlett-Packard Company under license.
| UPC | 195908680147 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | shadow black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Pavilion Gaming Desktop TG01-2040 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 13.1 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Hewlett Packard |
| Memory Speed | 2.6 GHz |
| Model Number | TG01-2040 |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Pavilion Gaming DesktopTG01-2040 |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 12.09 x 6.12 x 13.28 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | i5-11400F |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core i5-11400F |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, External Storage Drive, Monitor, Speaker |
| Hardware Interface | 802.11 ac/b/g/n, Bluetooth 4.0, HDMI, USB 3.0 Type A |
| Memory Clock Speed | 2.6 GHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | USB black wired |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty, 1-year limited technical support for software and initial setup(from date of purchase) |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 4 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form