| Management number | 209111607 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $300.00 | Model Number | 209111607 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 703670949791 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DIMM |
| Model Name | Pro Tower |
| Model Year | 2025 |
| Manufacturer | hp |
| Item Dimensions | 6.12 x 11.93 x 13.28 inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 13100 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Processor Socket | FCLGA1700 |
| Graphics Card Ram | 1 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form