| Management number | 209070851 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $299.60 | Model Number | 209070851 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Business class power, affordably pricedFull-featured, thin, and light, the reliable HP ProBook 440 offers essential commercial features at an affordable price to every business. Automatic security solutions, powerful performance, and long battery life help keep your business productive.Ready to meet the demands of your day Equipped with the latest 10th Gen quad-core Intel® Core™ processor , long battery life, and speedy connectivity, the multi-tasking HP ProBook 440 laptop is ready to get you through your deadline-driven workday.Multi-layered security protection Your growing business requires the protection of a PC with commercial-grade security features. The HP ProBook 440 is enhanced with security and privacy from the BIOS up. Manufacturer: HP Inc. Manufacturer Part Number: 8WC35UT#ABA. Brand Name: HP. Product Line: ProBook. Product Series: 440 G7. Product Name: ProBook 440 G7 Notebook PC. Product Type: Notebook. [Processor & Chipset] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 10th Gen. Processor Model: i5-10210U. Processor Speed: 1.60 GHz. Processor Core: Quad-core (4 Core). [Memory] Standard Memory: 8 GB. Maximum Memory: 32 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 2. Number of Occupied Memory Slots: 1. Intel Optane Memory Ready: Yes. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Type: LCD. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Resolution: 1920 x 1080. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics 620. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devic
| UPC | 194721026729 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | SBUY PB440G7 |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 1.7 Kilograms |
| Screen Size | 14 Inches |
| Chipset Type | [Inferred: Intel chipset compatible with Core i5-10210U] |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP INC. |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 8WC35UT#ABA |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Laptop, English Keyboard |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-10210U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 1.6 GHz |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size, Standard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | Limited Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | 256 GB SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4200 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Cache Memory Installed Size | 6 GB |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Kilowatt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader, IPS Technology, Touchpad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form