| Management number | 209121879 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $799.98 | Model Number | 209121879 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. Lenovo Legion 5 15.1" WQXGA OLED Laptop Operating System: Windows 11Processor: Intel Core Ultra 9 275HX, 24C (8P + 16E) / 24T, Max Turbo up to 5.4GHz, 36MB Intel Smart Cache; Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS;RAM: 32GB SODIMM DDR5-5600 megahertz memory Storage: 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Display: 15.1" WQXGA (2560x1600) OLED 1000nits (peak) / 500nits (typical) glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, Dolby Vision, DisplayHDR True Black 600 Optical Drive: None / No DVD±RW Backlit Keyboard: 24-Zone RGB Backlit, English Webcam: 5.0MP with E-shutter Ports: 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 65-100W and DisplayPort 2.1 1x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with DisplayPort 2.1 1x HDMI 2.1, up to 8K/60Hz 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x Ethernet (RJ-45) 1x Power connector Power Adapter: 245W Slim Tip (3-pin)Dimensions (WxDxH): 13.58 x 10.05 x 0.79- 0.85 inchesColor: Eclipse Black Weight: 4.19 poundsBundle with 2TB USB Flash Drive
| UPC | 198158045896 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Eclipse Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Legion 5 15IAX10 |
| Model Year | 2025 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.2 Pounds |
| Screen Size | 15.1 Inches |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Refresh Rate | 165 |
| BuiltIn Media | Computer, Charger, User Guide, 2TB USB flash drive |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 24 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core Ultra 9 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, headphones/headsets |
| Display Technology | OLED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 9 |
| Graphics Description | NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB GDDR7 |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11.be |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.58"L x 0.79"W x 10.05"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form