| Management number | 209084742 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $755.60 | Model Number | 209084742 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Tech specs Processor: Intel Core Ultra 7 255HX, 20C (8P + 12E) / 20T, Max Turbo up to 5.2GHz, 30MB Intel Smart Cache. AI PC Category: AI-Powered Gaming PC NPU: Integrated Intel AI Boost, up to 13 TOPS Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS Display : 16" WQXGA (2560x1600) OLED 500nits (typical) / 1100nits (peak) Glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, DisplayHDR True Black 1000, Dolby Vision, G-SYNC, Low Blue Light, High Gaming Performance, Flicker Free Number of CPU Cores : 20-core Memory : 32GB Soldered DDR5-5600 Internal Storage: 2TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Audio Chip : High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3306 codec Keyboard: Per-key RGB Backlit, English Wireless : Wi-Fi 7, 802.11be 2x2 + BT5.4 Standard Ports : 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 95-100W and DisplayPort 2.1, 1x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 95-100W and DisplayPort 2.1, 1x HDMI 2.1, up to 8K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Card reader, 1x Slim tip Power connector Battery life: Up to 7.2 Hours Case Color : Glacier White Dimensions (WxDxH) : 14.24 x 10.37 x 0.63-0.70 inches Weight : 4.52 lbs Operating System : Windows 11 Home, English Accessories: 16GB USB Pen
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Color | White |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Legion 7i |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| Battery Life | 7.2 Hours |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | Intel |
| Refresh Rate | 165 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | 16GB USB Pen |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 5.2 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 255HX |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, USB devices, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity |
| Display Technology | OLED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11.be |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 5200 MHz |
| Connectivity Technology | USB-A, USB-C (Thunderbolt 4), HDMI, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Headphone/Mic Combo Jack |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.24"L x 10.37"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form