| Management number | 209122971 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $72.00 | Model Number | 209122971 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Entertainment is at your fingertips with the Lenovo Tab 10. Running on Android 6.0 Marshmallow, this 10.1" tablet boasts a 10-hour battery life and dual stereo speakers with Dolby Digital Plus audio. Stream movies, play music, explore apps and more through the tablet's 1280 x 800 resolution touchscreen
| UPC | 191200151491 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Slate black |
| Generation | 1st Generation |
| Model Name | Tab 10 |
| Screen Size | 10.1 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo (United States), Inc. |
| Model Number | Lenovo TB-X103F |
| Battery Power | 1E+1 Hours |
| BuiltIn Media | Charger, Cleaning Cloth, Quick-Start Guide, Safety/Warranty Guide, Tab 10, USB Cable |
| Warranty Type | Limited |
| Item Type Name | Lenovo Tab 10 |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Battery Capacity | 10 Amp Hours |
| Operating System | Android 6.0 Marshmallow |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Native Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Camera Description | Front, Rear |
| Hardware Interface | USB |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Graphics Coprocessor | Qualcomm Adreno 304 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 2 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Age Range Description | Kid |
| Processor Description | Qualcomm Snapdragon |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | MP3 |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Photo Sensor Resolution | 3 MP |
| Video Capture Resolution | HD 720p |
| Specific Uses For Product | personal, gaming |
| Display Resolution Maximum | 1280x800 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 26 Watt Hours |
| Global Trade Identification Number | 00191200151491 |
| Other Special Features of the Product | Stereo Speakers |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form