| Management number | 209127394 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $80.00 | Model Number | 209127394 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Tailored For Every NeedEnjoy hours of uninterrupted streaming with a tablet designed to adapt to every lifestyle. The sleek, all-metal design looks great and feels comfortable. Watch your favorite shows in stunning clarity with a 10.1″ FHD display and dual speakers tuned with Dolby Atmos. Smooth multitasking is assured with the MediaTek Helio G85 processor.Clarity At EaseEnjoy your favorite shows on the 10.1' FHD display, as TÜV certified eye care, reduces eyestrain for comfortable, long viewing sessions, its perfect for videos, browsing, or reading during your me-time.Smooth & Clear Audio That Moves YouGet clear, rich sound with dual speakers tuned by Doly Atmos, ideal for showing off your superior playlist curation, or unwinding with your favorite shows after a long day.Stay EngagedEntertain yourself all day on a single charge with the 5100mAh battery, perfect for long flights or relaxing weekends with up to one month of standby time your tablet is always ready whenever you want to dive into your next binge-watching session.Built to Compliment Your StyleImagine curling up on the couch with your Lenovo Tab, designed with a round-shaped all-metal body that exudes elegance and feels sleek and comfortable in your hands. Whether you're browsing, reading, or watching videos, the smooth, ergonomic design ensures that your tablet is easy to hold for extended periods.Find Your Zen MomentTurn your tablet into a vibrant digital photo frame or a stunning clock when it's not in use and charging. Showcase your favorite memories, or add a touch of style to any space with dynamic visuals. It’s the perfect way to keep boredom at bay while giving your tablet a purpose, even when you're not using it!All-around protectionThis folio case protects your tablet and offers hands-free viewing while you binge-watch at home or catch up on videos during your commute. It’ll keep your tablet secure and stylish, ready for entertainment anywhere. Further, the optional Lenovo Play Suite turns every day into an adventure for the little ones.Technical SpecificationsDisplay: 10.1" WUXGA (1920x1200) TFT LCD (IPS) 400nits Anti-fingerprint, 72% NTSC, 60Hz, TouchProcessor: MediaTek Helio G85 (8C, 2x A75 @2.0GHz + 6x A55 @1.8GHz)Graphics: Integrated Arm Mali-G52 MC2 GPUMemory: 4GB Soldered LPDDR4xStorage: 192GB Storage (128GB eMMC+64GB SD Card)Networking: Wi-Fi 5 and Bluetooth 5.3Operating System: AndroidBattery: 5100mAhCamera: 8MP rear camera, 5MP front cameraDimensions: 9.28 x 6.08 x 0.37 inchWeight: 0.94 lbI/O portsUSB-C (Hi-Speed USB / USB 2.0), with charging, digital audioHeadphone / microphone combo jack (3.5mm)Card slot
| UPC | 198153671670 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| Generation | other |
| Model Name | Lenovo Tab |
| Model Year | 2025 |
| Item Weight | 0.94 Pounds |
| Screen Size | 10.1 Inches |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo Tab |
| BuiltIn Media | 64GB SD Card by IST Computers ®, AC Adapter with Power Cord, Lenovo Android Tablet, User Manual |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| CPU Model Number | Helio G85 |
| Operating System | Android |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 1920x1200 |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Keyboard |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1-Year Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Processor Description | MediaTek |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Home, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 5100 Milliampere Hour (mAh) |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.28"L x 6.08"W x 0.37"Th |
| Other Special Features of the Product | 5MP front camera, 8MP rear camera, Lightweight, Touchscreen |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form