| Management number | 209128036 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $120.62 | Model Number | 209128036 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Lenovo Tab Plus with Folio Case included is a whole vibe! Envelope your ears in crisp highs and pounding bass, thanks to eight JBL® speakers with Hi-Fi structure enhanced by Dolby Atmos®. The stunning 11.5” 2K display with 90Hz refresh rate is great for watching movies, listening to music, or gaming wherever you go. Its 175° kickstand and Bluetooth® speaker mode redefine personal entertainment, offering a perfect blend of visual and auditory wonder.
| UPC | 197530284960 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Luna Grey |
| Frame Rate | 90 FPS |
| Generation | 1st Generation |
| Model Name | Tab Plus |
| Model Year | 2024 |
| Item Weight | 1.4 Pounds |
| Screen Size | 11.5 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | ZADX0088US |
| Battery Power | 8600 |
| BuiltIn Media | Tablet, Clear sleeve, USB Type-C 2.0 charging cable, 45W Power Adapter, MicroSD Tray Pin, SIM Tray Pin, Quick Start Guide, Safety and Warranty Guide |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Speed | 2.0, 2.2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | MediaTek |
| Battery Capacity | 8600 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 13 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Native Resolution | 2000x1200 |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | [Inferred: Keyboard, Mouse, Headphones, etc.] |
| Hardware Interface | USB |
| Speaker Description | 8 JBL speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 12 Hours |
| Graphics Coprocessor | MediaTek Helio G99 integrated GPU |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited Parts & Labor |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | MediaTek ARM-based tablet processor |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | [MP3, AAC, WAV, FLAC] |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Video Capture Resolution | HD 720p |
| Specific Uses For Product | Business, Creative, Entertainment, Kids, Student |
| Display Resolution Maximum | 2000 x 1200 |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Display Refresh Rate in Hertz | 90 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 6.86"L x 11.56"W x 0.53"Th |
| EU Spare Part Availability Duration | 4 Years |
| Other Special Features of the Product | Durable, Fast Charging, Flexible Design, Standby Mode |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form