| Management number | 209119190 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $142.67 | Model Number | 209119190 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Boost your productivity with the compact yet powerful Lenovo ThinkCentre M70q Tiny (Renewed) — the ideal desktop for home offices, business environments, and multitaskers who need efficient performance in a space-saving design. Equipped with a 10th Gen Intel Core i5 processor, 16GB of high-speed DDR4 RAM, and a fast 256GB NVMe SSD, this mini PC delivers reliable speed and responsiveness for everyday computing, multitasking, and professional use.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkCenter |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Professional, Understated |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED/LCD (FHD) |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | M70q |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 9 x 8 x 3 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-10400T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | Windows 11 Pro built-in security features |
| Compatible Devices | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 Dyas |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Global Trade Identification Number | 00810145120361 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form