| Management number | 209121089 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $532.01 | Model Number | 209121089 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
SpecificationsProcessor: 6th Gen Intel Core i3-6100Memory: 8GB RAMHard Drive: 256GB Solid State DriveWireless: Bluetooth, WiFiOperating System: Windows 11 Professional - Multi-Language Support English/Spanish/FrenchPortsFront: Four USB 3.1 Gen1, microphone (3.5mm), headphone (3.5mm)Rear: Two USB 3.1 Gen1, two USB 2.0, serial (9-pin), ethernet (RJ-45), one VGA, two DisplayPortIncluded in the box1 Lenovo ThinkCentre M710 Small Form Factor Desktop PC1 Keyboard1 Mouse1 USB Wi-Fi & Bluetooth Adapter1 Power Cord
| UPC | 760532623732 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Lenovo ThinkCentre M710 SFF |
| Model Year | 2015 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo ThinkCentre M710 SFF |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | DisplayPort, VGA |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i3-6100 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3-6100 |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | Windows Defender, Windows Hello, Windows Security |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Game Controller, Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Speaker |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, USB, USB 2.0, VGA |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90-day limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Video Output Interface | DisplayPort, VGA |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form