| Management number | 209117853 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $70.42 | Model Number | 209117853 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:Brand: LenovoForm Factor: Tiny PCModel: ThinkCentre M710Q TinyCPU: Intel Core i5-6500T, 2.5GHz up to 3.1GHz (4-core, 4-thread, 6MB)Memory:8GB RAM DDR4Hard Drive:256GB Solid State DriveOperating System: Windows 11 Pro 64 Bit – multi-language supports English/Spanish/FrenchVideo OutPut: DisplayPortConnectivity: WiFi, BluetoothLAN: Gigabit EthernetSystem Ports:2 x DisplayPort6 x USB 3.1 Gen 11 x RJ451 x Dual-purpose headphone/microphone jack1 x Power ConnectorIncludes:DesktopWired Keyboard & MousePower Adapter/ Cable
| UPC | 762221950327 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo ThinkCentre M710Q Tiny |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:10, 16:9 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | ThinkCentre M710Q Tiny |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| CPU Model Number | Intel i5-6500T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-6500TE |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 8 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Cache Memory Installed Size | 8 GB |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form