| Management number | 209114699 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $97.33 | Model Number | 209114699 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
> KEY DESCRIPTION Brand: Lenovo Model: ThinkCentre M710Q Tiny Processor: Intel Core i5-7400T (2.4GHz, up to 3.0GHz, Quad cores, Quad Threaded) Memory: 16GB DDR4 Storage: 256GB SSD Operating System: Windows 11 Pro 64bit WIFI/BT Adapter: Yes Keyboard & Mouse: Yes [PORTS/SLOTS] 6 x USB 3.1 2 x Optional port 2 x DisplayPort 1 x LAN (RJ-45) 1 x Microphone (3.5mm) 1 x Headphone (3.5mm) [PACKAGE INCLUDES] Renewed Lenovo ThinkCentre M710Q Mini Desktop Computer Keyboard & Mouse AC Adapter [Desktop Dimensions & Weight] H x W x D: 179mm X 182.9mm X 34.5mm (7.05" X 7.20" X 1.36") Weight: 2.91 lb (1.32 kg)
| UPC | 662987464116 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo ThinkCentre M710q Tiny |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo ThinkCentre M710q Tiny |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-7400T |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket AM2+ |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, DisplayPort, Ethernet, USB 3.1 Type A |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wireless Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form