| Management number | 209072912 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $76.36 | Model Number | 209072912 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
SpecificationsProcessor: 6th Gen Intel Core i3-6100Memory: 16GB RAMHard Drive: 256GB Solid State DriveWireless: Bluetooth, WiFiOperating System: Windows 11 Professional - Multi-Language Support English/Spanish/FrenchPortsFront: 4×USB 3.0, 1×Microphone connector, 1×Headphone connector;Rear: 2×USB 2.0, 2×USB 3.0, 2×DisplayPort, 1×VGA, 1×Audio line-out connector, 2×PS/2 ports.Included in the box1 Lenovo ThinkCentre M710S Small Form Factor Desktop PC1 Keyboard1 Mouse1 USB Wi-Fi & Bluetooth Adapter1 Power Cord
| UPC | 760532623091 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo ThinkCentre M710S SFF |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Modern |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo ThinkCentre M710S SFF |
| Video Output | DisplayPort, VGA |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| CPU Model Number | i3-6100 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3-6100 |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Headphone, PS/2, USB, USB 2.0, USB 3.0, VGA |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| Keyboard Description | Wired standard keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90-day limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort, VGA |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 4096x2160 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form