| Management number | 209115428 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $81.99 | Model Number | 209115428 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo Group Limited
| UPC | 034722836067 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Raven Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkCentre M720q |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 2.9 Pounds |
| Screen Size | 1 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Model Number | 10T7002CUS |
| Video Output | Multiple (DisplayPort, HDMI, USB Type-C) |
| BuiltIn Media | desktop |
| Cooling Method | Air |
| Item Type Name | Desktop Computer |
| Item Dimensions | 7.2 x 1.4 x 7 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-8400T |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 1 GB |
| Graphics Ram Type | DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB, USB 3.0 |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-300 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Traditional |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, DisplayPort, HDMI, USB Type-C, Wireless LAN |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form