| Management number | 209119694 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $98.00 | Model Number | 209119694 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Specifications Desktop: ●Model: Lenovo ThinkCentre M900 Desktop Computer ●CPU: Intel Core i5-6500 2.5GHz up to 3.1GHz ●Memory: 8GB DDR4 RAM Hard Drive: 250GB SSD ●Operating System: Windows 11 Home - Multi-language support English/Spanish/French. ●Ports of this desktop: 6 x USB 3.0 2×Display Port Monitor: Size: 27" Display Resolution: Full HD (1920 x 1080) Includes: 1 x Lenovo ThinkCentre M900 Desktop 1 x 27 inch FHD Monitor 1 x Keyboard. 1 x mouse. 1 x DP Data Cable
| UPC | 665386922102 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo ThinkCentre |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 27 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo ThinkCentre M900 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.1 |
| Total Usb Ports | 6 |
| CPU Model Number | i5-6500T |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket A |
| Graphics Card Ram | 8 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size QWERTY keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | limit warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form