| Management number | 209120423 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $799.60 | Model Number | 209120423 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: Intel Core Ultra 9 285T Processor (24 Cores, 24 Threads, 36 MB Cache, up to 5.3 GHz Max Boost)Memory: Up to 64GB DDR5 RAMHard Drive: Up to 4TB PCIe M.2 Solid State DriveOperating System: Windows 11 ProGraphics:Intel GraphicsBundle:Bundle ADATA 64GB Flash DrivePorts :Front:1 x USB-C (USB 20Gbps)1 x Headphone / mic combo2 x USB-A (USB 10Gbps), one for 2.1A chargingRear:1 x USB-A (USB 5Gbps)3 x USB-A (USB 10Gbps)1 x DisplayPort 1.41 x HDMI 2.11 x Ethernet (RJ45)Wired KB & Mouse:YesWireless Connectivity:Wi-Fi 6EDimensions:7.05" x 1.44" x 7.2"Weight:2.95lbsColor: Black
| UPC | 199272357674 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkCentre M90q Gen 6 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Intel Core Ultra 9 285T |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Lenovo Group, Ltd. |
| Memory Speed | 4800 MT/s |
| Model Number | ThinkCentre M90q Gen 6 |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | LENOVO ThinkCentre Desktop |
| Item Dimensions | 7.05 x 1.44 x 7.2 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 24 |
| Processor Speed | 5.3 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 285T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Mobile CPU |
| Graphics Ram Type | DDR5 RAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Additional Features | Wireless |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 2 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form