| Management number | 209111949 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $439.60 | Model Number | 209111949 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo ThinkCentre Neo 50s Gen 5 Small Form Factor Desktop ComputerSmall in Size, Big in FunctionalityAn 8.2L small form factor desktop — the ThinkCentre Neo 50s Gen 5 Small Form Factor (SFF) blends into yourprofessional environment boldly with a brand-new design and classy look. Suitable for any workplace orhealthcare setting, this PC boasts multiple smart features, connectivity, and collaboration options to increaseyour productivity and performance all the way.Always Cool & EfficientElevate your PC’s performance and longevity with Intelligent Cooling Engine (ICE) 7.0 — transition easilybetween adaptive cooling modes and keep your system cool and efficient. Also, the ThinkCentre Neo 50s Gen5 Small Form Factor (SFF) ensures a quiet ambiance for dedicated work without disturbances, with TÜV UltraLow Noise certification.Secured Inside OutThinkShield security delivers hardware and software solutions, including discrete Trusted Platform Module(dTPM) 2.0 to safeguard data, and BIOS-based Smart USB protection to prevent unauthorized access viaperipherals. Keep physical theft at bay with Kensington Security Slot, padlock loop, optional cable lock, or anintrusion switch cable.Enjoy Multidevice CollaborationShare lesson plans between PCs, tablets, and mobile phones to enhance classroom collaboration through theSmart Connect app and enjoy cross-device interaction. Multitask by accessing multiple peripherals via diverse ports, and expansion slots.Next Level Performance & InnovationTake your business to new heights with up to Intel Core processors (14th Gen) — combining innovationand productivity to boost performance. Plus, the ThinkCentre Neo 50s Gen 5 Small Form Factor (SFF)seamlessly handles complex tasks and creative projects.
| UPC | 196119041666 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Language | English |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Lenovo ThinkCentre Neo 50s Gen 5 |
| Model Year | 2025 |
| Style Name | 256GB NVMe SSD |
| Item Weight | 13.86 Pounds |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | ThinkCentre Neo 50s Gen 5 |
| Speaker Type | Internal |
| BuiltIn Media | Keyboard, Lenovo ThinkCentre Neo 50s Gen 5 Desktop Computer, Mouse, Power Cable, Quick Setup Guide |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 13.36 x 3.64 x 11.47 inches |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-14400 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Specification Met | EPEAT, Energy Star, RoHS |
| Hardware Interface | DVD-RW, Ethernet, HDMI, USB 3.0 Type A, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Additional Features | Keyboard, Mouse, Optical Drive, Small Form Factor, Speakers |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Speaker Description | Internal |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 730 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Mechanical |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1-Year Manufacturer Warranty, 2-Year Warranty by Techno Intelligence |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD, SSD + HDD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | DVD+RW |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI, VGA |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form