| Management number | 209094995 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $319.60 | Model Number | 209094995 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
E Series | Stylish and affordable productivityGive your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again.
| UPC | 197529650189 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Graphite Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad E14 Gen 5 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 5.05 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Zen 3 |
| Chipset Type | AMD |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | 21JR0018US |
| Power Device | AC adapter for Lithium-ion battery |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, ThinkPad E14 Gen 5 (AMD) 21JR0018US |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Audio features | Built-in speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 7730U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 768 MB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays via HDMI, USB devices (mice, keyboards, storage), Bluetooth-enabled devices (mice, keyboards, headsets) |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Radeon Graphics |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Built-in, omnidirectional |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.6"L x 12.3"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | TrackPoint and touchscreen |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form