| Management number | 209095804 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $299.60 | Model Number | 209095804 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
TOPSELLER THINKPAD E15 G2
| UPC | 195477603967 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Glossy Black |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | SDRAM |
| Model Name | Lenovo Thinkpad |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 5.8 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 12.2 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | LENOVO |
| Model Number | 20TDS00B00 |
| Power Device | 65-watt AC Adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Notebooks |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 99A6W4 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR2 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 3 Year Limited |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | BD-R |
| CPU Model Speed Maximum | 2.4 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business Presentations, Classrooms, or Meeting Rooms |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 1 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 20"L x 9"W x 3"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form