| Management number | 209071349 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209071349 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 198155967863 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | E16 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group, Ltd. |
| Model Number | E16 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | LENOVO ThinkPad Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | 1355U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External Display, Keyboard, Mouse, Storage Device, Printer, etc. |
| Display Technology | IPS |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 24 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 24 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.01"L x 9.75"W x 0.77"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form