| Management number | 209124532 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209124532 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core Ultra 5 225H, 14C (4P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.9GHz, 18MBNPU: Integrated Intel AI Boost, up to 13 TOPSGraphics: Integrated Intel Arc 130T GPUChipset: Intel SoC PlatformMemory: 32GB DDR5 RAMStorage: 1TB PCIe NVMe M.2 SSDAudio Chip: High Definition (HD) Audio, Senary SN6141 codecSpeakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, audio by HARMANCamera: FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy ShutterMicrophone: 2x, ArrayPower Adapter: 65W USB-C (3-pin)Display: 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, Non-Touch, 45% NTSCKeyboard: Backlit, EnglishDimensions (WxDxH): 14.01 x 9.80 x 0.40/0.67 (front/rear), 0.83 (maximum) inchesWeight: Starting at 1.63 kg (3.59 lbs)Operating System: Windows 11 ProfessionalEthernet: 100/1000M (RJ-45)WLAN + Bluetooth: Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX; Bluetooth 5.3Ports:1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On1x USB-C (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2x2), with USB PD 3.1 and DisplayPort 1.41x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort 2.11x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)1x Ethernet (RJ-45)Kensington Security SlotSecurity Chip: Firmware TPM 2.0 EnabledFingerprint Reader: Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power ButtonPhysical Locks: Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
| UPC | 197528266961 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkPad |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.75 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | E16 Gen 3 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Power Adapter |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Ultra 5 225H |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity options. |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| Keyboard Description | Full-size, Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB, Ethernet, HDMI, Audio |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.01"L x 9.98"W x 0.69"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form