| Management number | 209096776 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $619.60 | Model Number | 209096776 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Up to 11th Gen Intel® Core™ processors,Optional NVIDIA® professional graphics,14" slim, light and portable mobile workstation,Perfect for highly mobile power users,Equipped with ThinkShield security solutions,Great for students, architects, and engineers to be creative anytime, anywhere.
| UPC | 195891603390 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Voltage | 65 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkPad P14s Gen 2 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.9 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Model Number | 20VX007EUS |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Built-in speakers |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Item Type Name | Mobile Workstation |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | i7-1165G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 2 |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Devices compatible via USB, HDMI, Ethernet, Bluetooth, and Wi-Fi interfaces |
| Display Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 2.8 GHz |
| Cellular Technology | Wireless LAN |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA Quadro T500 |
| Graphics Description | Quadro T500 |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Multimedia |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 3 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wireless LAN |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Student |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.9"L x 13"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad with standard functionality |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form