| Management number | 209111195 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,259.60 | Model Number | 209111195 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo ThinkStation P2 Gen 2 Workstation: Intel Core Ultra 7 265K | Upto 128GBRAM | Upto 12TB l SSD Storage – Unmatched Power for Demanding Professionals Engineered for peak performance: Tackle intensive workloads like 3D rendering, AI development, Built with reliability and expandability in mind, the ISV-certified ThinkStation P2 Gen 2 delivers the trusted performance that engineers, data scientists, and creators rely on. Backed by US-based support and service for complete peace of mind.
| UPC | 195042439151 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Model Name | Think station P2Gen2 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 13 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | Think station P2Gen2 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Speakers |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 5.5 GHz |
| CPU Model Number | Core ultra7 265k |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Socket | LGA 2066 |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | PCIE x 16 |
| Hard Disk Interface | PCIE x 8 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| Keyboard Description | Standard, Wired, Full-Size, QWERTY |
| RAM Memory Installed | 128 GB |
| Warranty Description | 1 Year from manufacture |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Memory Slots Available | 4 |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 36 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form