| Management number | 209120513 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $389.19 | Model Number | 209120513 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core Ultra 5 235 vPro Processor (E-cores up to 4.40 GHz P-cores up to 5.00 GHz) Graphic Card: Integrated Intel Graphics Memory: 16 GB DDR5-5600MT/s (SODIMM) Storage: 512 GB SSD M.2 2280 PCIe Gen5 Performance TLC Opal AC Adapter / Power Supply 230W Pointing Device: USB Calliope Mouse (Black) Keyboard: USB, Traditional, Black - English (US) Front Ports: 1x USB-C (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2x2), data transfer only 1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On 1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) Rear Ports: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 3x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), one supports Smart Power On 1x HDMI 2.1 TMDS 1x DisplayPort 1.4 1x Ethernet (RJ-45) WIFI: Intel Wi-Fi 7 BE200 2x2 BE vPro & Bluetooth 5.4 Dimensions: 7.0 x 7.2 x 1.5 inches Weight: Approximately 3 lbs Warranty: 1 Year On-site Operating System: Windows 11 Pro 64
| UPC | 198158006910 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ThinkStation P3 Tiny Gen 2 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 3.92 Kilograms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MT/s |
| Model Number | 31P30K6000AUS |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | ThinkStation P3 Tiny Gen 2 Workstation |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American), Type B - 3 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 5 235 vPro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 5 |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Graphics Card Ram | 16 |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Power Consumption | 230 Watts |
| Security Features | ThinkShield, Trusted Platform Module (TPM) |
| Specification Met | Partially Met |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Additional Features | AI Inferencing Capability, Wi-Fi 7 |
| Hard Disk Interface | PCIE x 2 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Integrated |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Buttons, Keyboard |
| Keyboard Description | Full-size, QWERTY, Wired, Traditional Black Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 5 |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Enterprise |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 24 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form