| Management number | 209026626 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $14.50 | Model Number | 209026626 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Adding switch-free convenience to indoor and outdoor applications is easy with our new LED Downlight with Occupancy Sensor. The device offers multiple sensor setting options and three adjustable color temperature options for easy customization to suit the needs of the user. It provides energy saving automatic shut-off and is Energy Star certified. Suitable for indoor and covered outdoor locations, the LED Downlight with Occupancy Sensor can automatically switch lights ON when it senses movement and OFF after no motion is detected. The ambient light override in nighttime mode prevents the sensor from switching lights ON when there is natural sunlight. It features a slim profile for easy installation: no ceiling box or J-box is required.
| UPC | 078477877456 |
|---|---|
| Color | White |
| Shape | Round |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 18 watts |
| Bulb Base | E27 |
| Room Type | Storage Room |
| Brand Name | Leviton |
| Brightness | 3000K, 4000K, 5000K Lumen |
| Efficiency | Energy Efficient |
| Model Name | 8" LED Downlight with Motion Sensor, White |
| Style Name | Modern |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 400 Grams |
| Light Color | Adjustable (3000K, 4000K, 5000K) |
| Shade Color | White |
| Switch Type | Motion Sensor |
| Finish Types | Powder Coated |
| Fixture Type | Non Removable |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Leviton |
| Model Number | 9866-BOW |
| Power Source | Corded Electric |
| Material Type | viton |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | App |
| Item Type Name | 8" LED Downlight with Motion Sensor, White |
| Shade Material | Plastic |
| Controller Type | Remote Control |
| Lighting Method | LED |
| Number of Items | 1 |
| Installation Type | Flush Mount |
| Required Assembly | No |
| Specification Met | Energy Star |
| Light Fixture Form | Ceiling |
| Included Components | Device |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Number of Light Sources | 1 |
| Item Dimensions L x W x H | 8"L x 8.7"W x 0.64"H |
| Specific Uses For Product | Home |
| Manufacturer Warranty Description | 5-year limited. |
| Global Trade Identification Number | 00078477877456 |
| Other Special Features of the Product | Motion Sensor |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form