| Management number | 209142707 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,769.40 | Model Number | 209142707 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The LG OLED evo G-Series comes loaded with the a9 AI Processor Gen6 for even better picture and performance. The Brightness Booster Max produces up to 70% brighter images,* for luminous, high-contrast picture quality, even in well-lit rooms as you hang it like a picture on the wall with the included wall bracket that creates a flush mount.** When you're not watching, you can display paintings, photos and other content to blend the LG OLED evo G3 into your surroundings. Experience less searching and more streaming, thanks to the next generation of AI technology from LG webOS 23. And with Quick Cards, you can group your favorite apps into categories and use the Magic Remote to easily find exactly what you're looking for—like instant access to over 300 free channels with LG Channels.*** Every LG OLED comes loaded with Dolby Vision for extraordinary color, contrast and brightness, plus Dolby Atmos**** for wrap-around sound. You'll land in the center of the action with LG's FILMMAKER MODE, allowing you to see films just as the director intended. Plus, with a 5-year panel warranty,***** you can watch on and on with confidence and peace of mind that we stand behind our premium LG OLED evo TVs. *Brightness Booster Max is only available on G3 models. Based on LG internal testing: 55/65/77"" LG OLED evo G3 models are 70% brighter than non-OLED evo B3 models. The 83"" LG OLED evo G3 model is 30% brighter than non-OLED evo B3 models. **Depending on installation environment, there may be a slight gap between the TV and the wall. Installation requirements vary. See installation guide for details. ***Internet connection and subscriptions to streaming services are required; number of LG Channels subject to change. ****Dolby, Dolby Atmos and the double-D symbol are registered trademarks of Dolby Laboratories. *****In the 1st year of the warranty, panel, parts and labor costs are covered. In the 2nd-5th year of the warranty, only panels are covered, and labor will be charged. The 5-year limited panel warranty is available for the 83"" G3, 77"" G3, 65"" G3, 55"" G3, 97"" G2, 83"" G2, 77"" G2, 65"" G2, 55"" G2, 88"" Z2 and 77"" Z2 TVs. Please see https://www.lg.com/us/PDF/warranty/he/LG_5_Year_warranty_G_and_Z_series.pdf for full terms and conditions.
| UPC | 195174051023 |
|---|---|
| Size | 83 inch |
| Brand | LG |
| Color | Black |
| Voltage | 120 Volts |
| Model Name | OLED83G3PUA |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 4K |
| Tuner Type | ATSC 3.0, Clear QAM |
| Audio Input | HDMI, USB |
| Item Weight | 103.4 Pounds |
| Screen Size | 83 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Line Voltage | 110 VAC 60 Hz |
| Manufacturer | LG |
| Model Number | OLED83G3PUA |
| Model Series | G3 |
| Refresh Rate | 120 |
| BuiltIn Media | Flush Mount Included, Power Cable, Remote Control, Remote Control Battery (AA x 2EA), User Manual |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Response Time | 0.1 Milliseconds |
| Screen Finish | Flat |
| Signal Format | digital |
| Warranty Type | Limited |
| Connector Type | HDMI, USB |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | Remote, Voice |
| Video Encoding | Dolby Vision |
| Controller Type | Remote Control, Voice Control |
| Mfr Part Number | OLED83G3PUA |
| Total Usb Ports | 3 |
| Antenna Location | Home Viewing |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | WebOS |
| Audio Output Mode | Digital |
| Compatible Devices | Android, iphone |
| Display Size Class | 83 Inches |
| Display Technology | OLED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Total USB 20 Ports | 3 |
| Additional Features | AI Picture, AI Upscaling, Dimming Technology, Dolby Vision, Dynamic Tone Mapping, FILMMAKER MODE, HDR (High Dynamic Range), Picture Processor |
| Speaker Description | Dolby Atmos Down Firing |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 mm |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| HDR Format Supported | HDR10, Dolby Vision |
| Warranty Description | 1 Year Parts & Labor |
| Internet Applications | Apple TV, Disney Plus, HBO Max, Hulu, Paramount Plus, Peacock, Youtube TV, Spotify, iHeartRadio and more, Netflix, Prime Video |
| Total Audio Out Ports | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 4.2 |
| Item Dimensions D x W x H | 1.1"D x 72.7"W x 41.4"H |
| Remote Control Technology | Bluetooth, NFC |
| Specific Uses For Product | Home Viewing |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Parental Control Technology | Built-in device controls |
| Display Backlight Technology | Self-Luminous |
| Remote Required Battery Size | AA |
| Display Refresh Rate in Hertz | 120 |
| Motion Enhancement Technology | 120Hz refresh rate |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Picture Quality Enhancement Technology | Brightness Booster Max |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form